Frézování komínů je technologický postup pro obnovu komínů, kterým se zajišťuje zvětšení průměru komínového průduchu. Jedná se o velmi častý způsob rekonstrukce komínů a v drtivé většině případů jej následuje vložkování komínu

Hlavní důvody k frézování komínu:

  • zvětšení průměru komínového průduchu - přechod na výkonnější spotřebič, nedostatečný tah, nedostatečný odvod spalin, nový spotřebič s větším průměrem spalinového hrdla 
  • zachování stávajícího průduchu při vložkování
  • změna technologie vytápění - přechod na jiný druh paliva
  • zadehtovaný komín bez možnosti vypálení
  • rekonstrukce komínu 
  • nízká účinná výška komínu
  • jiné využití komínu - obvykle ventilace budovy, instalační šachta apod.

 frezovani-kominu

Co lze a nelze frézovat

Frézovat lze komíny, které jsou v odpovídajícím technickém stavu, zejména je nutné dbát na statiku komínu a stropní prostupy. Technický stav komínu musí být před frézováním posouzen naším technikem, který vám doporučí nejvhodnější řešení. Frézovat je možné komíny přímé i uhýbané. Samotným frézováním lze odebrat až 1/3 síly stěny komínu. Minimální průřez pro frézování je 100 mm. 

Běžně lze frézovat většinu stavebních materiálů např. cihly, beton apod. Naopak nelze frézovat kov, kámen, železobeton, keramiku, osinkocementové a azbestové vložky. Dále není možné vyfrézovat komínový průduch do zdi, komínový průduch s velkým úhlem zalomení, srovnat frézováním uskočený nebo nerovný průduch (komínový průduch slouží jako vodící dráha pro komínovou frézu, která nerovnosti kopíruje). 

Co je nutné zajistit před frézováním a časová náročnost 

Jelikož frézování komínu probíhá vždy ze střechy, je nutné zajistit bezpečný přístup na střechu a dále do všech místností, kterými komín prochází z důvodu kontroly komínového pláště a nežádoucího úniku prachu do obytných místností. Neméně důležité je zpřístupnění vybíracího otvoru komínu. 

Rychlost frézování je přímo závislá na materiálu, který je nutné odfrézovat, a běžně se pohybuje mezi 1 - 2 metry za hodinu. Ve většině případů nám práce spojené s frézováním a vložkováním komínů zaberou 1 den. 

Komín před frézovánímKomín po frézování

 

 

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Máte zájem o detailní informace, něco vysvětlit? Vyplňte formulář. My se Vám ozveme a zdarma poradíme.

 

JménoPříjmeníE-mail *
Telefon  
Služba:

Zpráva *
Napište prosím výsledek 3 + 3 =